Sullins Connector Solutions RBM30DTMH
RBM30DTMH picture photo
Mfg. Part Number
RBM30DTMH
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RBM30DTMH.pdf
Availability of RBM30DTMH
QUANTITY
RBM30DTMH Order Process
Ship out your order
Specifications of RBM30DTMH
Internal Part NumberEIS-RBM30DTMH
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBM30DTMH
Related LinksRBM3, RBM30DTMH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBM30DTMH Details Description
Related parts for RBM30DTMH
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 8A TO220AC datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 22K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 56MM datasheet.pdf
Connector Header 44 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB FP datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 20% 330VAC AXIA datasheet.pdf