Sullins Connector Solutions RBM40DCSD
RBM40DCSD picture photo
Mfg. Part Number
RBM40DCSD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RBM40DCSD.pdf
Availability of RBM40DCSD
QUANTITY
RBM40DCSD Order Process
Ship out your order
Specifications of RBM40DCSD
Internal Part NumberEIS-RBM40DCSD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBM40DCSD
Related LinksRBM4, RBM40DCSD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBM40DCSD Details Description
Related parts for RBM40DCSD
TRANS NPN 40V 0.8A SOT-23 datasheet.pdf
IC FPGA 322 I/O 484UBGA datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 900A 690V 3FU/90 AR UC datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE BLUE datasheet.pdf
CAP FILM 750UF 10% 880VDC RADIAL datasheet.pdf
45POS VERT MALE CONN JACKSCREWS datasheet.pdf