Sullins Connector Solutions RBM40DCWD
RBM40DCWD picture photo
Mfg. Part Number
RBM40DCWD
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RBM40DCWD.pdf
Availability of RBM40DCWD
QUANTITY
RBM40DCWD Order Process
Ship out your order
Specifications of RBM40DCWD
Internal Part NumberEIS-RBM40DCWD
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBM40DCWD
Related LinksRBM4, RBM40DCWD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBM40DCWD Details Description
Related parts for RBM40DCWD
CONN IDC 15POS .100 GOLD 24AWG datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
BERGSTIK HEADER STR datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 10NS 28SOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
NEOPRENE MOLDED PARTS datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf