Sullins Connector Solutions RBM40DTAI
RBM40DTAI picture photo
Mfg. Part Number
RBM40DTAI
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RBM40DTAI.pdf
Availability of RBM40DTAI
QUANTITY
RBM40DTAI Order Process
Ship out your order
Specifications of RBM40DTAI
Internal Part NumberEIS-RBM40DTAI
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBM40DTAI
Related LinksRBM4, RBM40DTAI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBM40DTAI Details Description
Related parts for RBM40DTAI
MOSFET N-CH 800V 7.5A TO-220FP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL 4PST 20QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
DISPLAY 590NM YLW 1DIG 0.2" SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 6.81M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf