Sullins Connector Solutions RBM43DRTH
RBM43DRTH picture photo
Mfg. Part Number
RBM43DRTH
Brief Description
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RBM43DRTH.pdf
Availability of RBM43DRTH
QUANTITY
RBM43DRTH Order Process
Ship out your order
Specifications of RBM43DRTH
Internal Part NumberEIS-RBM43DRTH
Number of Positions86
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBM43DRTH
Related LinksRBM4, RBM43DRTH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBM43DRTH Details Description
Related parts for RBM43DRTH
CAP CER 100PF 100V SL RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.5VOUT 25W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 225POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 240MA 1.3 OHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf