Sullins Connector Solutions RBM43DSAS
RBM43DSAS picture photo
Mfg. Part Number
RBM43DSAS
Brief Description
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RBM43DSAS.pdf
Availability of RBM43DSAS
QUANTITY
RBM43DSAS Order Process
Ship out your order
Specifications of RBM43DSAS
Internal Part NumberEIS-RBM43DSAS
Number of Positions86
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBM43DSAS
Related LinksRBM4, RBM43DSAS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBM43DSAS Details Description
Related parts for RBM43DSAS
KEY FOB ABS BLK 3.05"L X 1.51"W datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.37A 189 MOHM datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN IDC 8POS 2.54MM 28AWG GOLD datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
LED ARRAY 2000LM WARM WHITE COB datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf