Murata Electronics North America RBQ-12/33-D48NBS-C
RBQ-12/33-D48NBS-C picture photo
Mfg. Part Number
RBQ-12/33-D48NBS-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 11.85V 33A 391W
Datasheet Download
RBQ-12/33-D48NBS-C.pdf
Availability of RBQ-12/33-D48NBS-C
QUANTITY
RBQ-12/33-D48NBS-C Order Process
Ship out your order
Specifications of RBQ-12/33-D48NBS-C
Internal Part NumberEIS-RBQ-12/33-D48NBS-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRBQ-1233-D48xB-C Quarter-Brick 400 W Isolated DCDC Converter
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesRBQ-12/33-D48
PackagingTray
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 111.85V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33A
Power (Watts) - Manufacture Series391W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency96%
Power (Watts) - Max391W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBQ-12/33-D48NBS-C
Related LinksRBQ-12/33, RBQ-12/33-D48NBS-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RBQ-12/33-D48NBS-C Details Description
Related parts for RBQ-12/33-D48NBS-C
DIODE GEN PURP 75V 250MA SOT23-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10.8W .55-1.8VOUT 6A datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 36-72VIN +/-12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 5W datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE 5V datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 95A ADD-A-PAK datasheet.pdf