Murata Electronics North America RBQ-12/33-D48NBSH-C
RBQ-12/33-D48NBSH-C picture photo
Mfg. Part Number
RBQ-12/33-D48NBSH-C
Brief Description
DC/DC CONVERTER 11.85V 33A 391W
Datasheet Download
RBQ-12/33-D48NBSH-C.pdf
Availability of RBQ-12/33-D48NBSH-C
QUANTITY
RBQ-12/33-D48NBSH-C Order Process
Ship out your order
Specifications of RBQ-12/33-D48NBSH-C
Internal Part NumberEIS-RBQ-12/33-D48NBSH-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 111.85V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33A
Power (Watts) - Manufacture Series391W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case5-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency96%
Power (Watts) - Max391W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBQ-12/33-D48NBSH-C
Related LinksRBQ-12/33, RBQ-12/33-D48NBSH-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RBQ-12/33-D48NBSH-C Details Description
Related parts for RBQ-12/33-D48NBSH-C
FIXED IND 150NH 230MA 1.47 OHM datasheet.pdf
TAPE ESD .75" WIDE 72YDS 3" CORE datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.5A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 820MA 200 MOHM datasheet.pdf
RAPID RESTRIKE IGNITOR FOR HPS datasheet.pdf
RES 51 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf