Yageo RC0100FR-0766K5L
RC0100FR-0766K5L picture photo
Mfg. Part Number
RC0100FR-0766K5L
Brief Description
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/32W 01005
Datasheet Download
RC0100FR-0766K5L.pdf
Availability of RC0100FR-0766K5L
QUANTITY
RC0100FR-0766K5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0100FR-0766K5L
Internal Part NumberEIS-RC0100FR-0766K5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package01005
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height0.006" (0.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0100FR-0766K5L
Related LinksRC0100FR, RC0100FR-0766K5L Datasheet, Yageo Distributor
RC0100FR-0766K5L Details Description
Related parts for RC0100FR-0766K5L
CONN HEADER .100 SINGL R/A 1POS datasheet.pdf
TXRX SINGLE MODE 155MBD 1X9 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DGTL POT 2K 1CH 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 59MM datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 364BGA datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 0.45A SC89-3 datasheet.pdf