Yageo RC0201FR-0712K7L
RC0201FR-0712K7L picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-0712K7L
Brief Description
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-0712K7L.pdf
Availability of RC0201FR-0712K7L
QUANTITY
RC0201FR-0712K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-0712K7L
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-0712K7L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-0712K7L
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-0712K7L Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-0712K7L Details Description
Related parts for RC0201FR-0712K7L
IC 24-BIT STEREO D/A 14-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.3W MINI5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 2.3V 0.2A SOT23A-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 12PF 10V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL datasheet.pdf