Yageo RC0201FR-07143KL
RC0201FR-07143KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-07143KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 143K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-07143KL.pdf
Availability of RC0201FR-07143KL
QUANTITY
RC0201FR-07143KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-07143KL
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-07143KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)143k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-07143KL
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-07143KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-07143KL Details Description
Related parts for RC0201FR-07143KL
MOSFET N-CH 55V 47A D2PAK datasheet.pdf
LED 5MM RT ANG SUP DIFF RED PCMN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC DVR HI SIDE MULTI MULTIWATT8 datasheet.pdf
IC CPLD 980MC 6.2NS 324FBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 3.0, Super Speed 9 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 11A 125V datasheet.pdf