Yageo RC0201FR-07143RL
RC0201FR-07143RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-07143RL
Brief Description
RES SMD 143 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-07143RL.pdf
Availability of RC0201FR-07143RL
QUANTITY
RC0201FR-07143RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-07143RL
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-07143RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package10,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)143
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-07143RL
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-07143RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-07143RL Details Description
Related parts for RC0201FR-07143RL
CONN RCPT 20POS 1.0MM R/A SMD datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 2.5K 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 10DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf