Yageo RC0201FR-07178KL
RC0201FR-07178KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-07178KL
Brief Description
RES SMD 178K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-07178KL.pdf
Availability of RC0201FR-07178KL
QUANTITY
RC0201FR-07178KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-07178KL
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-07178KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-07178KL
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-07178KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-07178KL Details Description
Related parts for RC0201FR-07178KL
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 122MA 3 OHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO263-7 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC OCP 5.60 OHM 25C datasheet.pdf
VARISTOR 100V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
REFLECTOR TAPE PHOTOELECT SENSOR datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 5.17K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
I FERRITE CORE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf