Yageo RC0201FR-07187RL
RC0201FR-07187RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-07187RL
Brief Description
RES SMD 187 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-07187RL.pdf
Availability of RC0201FR-07187RL
QUANTITY
RC0201FR-07187RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-07187RL
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-07187RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-07187RL
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-07187RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-07187RL Details Description
Related parts for RC0201FR-07187RL
RES ARRAY 13 RES 220 OHM 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 150MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
IC MOSFET DRV SGL 6A HS 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 1MM VERT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf