Yageo RC0201FR-071K33L
RC0201FR-071K33L picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-071K33L
Brief Description
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-071K33L.pdf
Availability of RC0201FR-071K33L
QUANTITY
RC0201FR-071K33L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-071K33L
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-071K33L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package10,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-071K33L
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-071K33L Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-071K33L Details Description
Related parts for RC0201FR-071K33L
CONN MALE COAX 3W3 SLD CUP TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 7.5UF 10% 440VAC QC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 434VWM 698VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.78 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
COLLET FFA.1S. - 4.2MM DIA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf