Yageo RC0201FR-07210KL
RC0201FR-07210KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-07210KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 210K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-07210KL.pdf
Availability of RC0201FR-07210KL
QUANTITY
RC0201FR-07210KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-07210KL
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-07210KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-07210KL
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-07210KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-07210KL Details Description
Related parts for RC0201FR-07210KL
IC ADC 10BIT 1.8MSPS 12-TQFN datasheet.pdf
WEBENCH BARE BD TCPL IA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SOP datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 270 OHM 5% 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 1V 500MW SOD80 datasheet.pdf