Yageo RC0201FR-07267RL
RC0201FR-07267RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-07267RL
Brief Description
RES SMD 267 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-07267RL.pdf
Availability of RC0201FR-07267RL
QUANTITY
RC0201FR-07267RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-07267RL
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-07267RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package1
SeriesRC
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)267
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-07267RL
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-07267RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-07267RL Details Description
Related parts for RC0201FR-07267RL
FUL-COATED S-HVY 316 TIE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 10A 11.2 MOHM datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TOOL EC1 ACCESSORY datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 35POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf