Yageo RC0201FR-07267RL
RC0201FR-07267RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-07267RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 267 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-07267RL.pdf
Availability of RC0201FR-07267RL
QUANTITY
RC0201FR-07267RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-07267RL
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-07267RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)267
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-07267RL
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-07267RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-07267RL Details Description
Related parts for RC0201FR-07267RL
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 5.1M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BLACK 100' datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm Series 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 1 NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf