Yageo RC0201FR-0726K7L
RC0201FR-0726K7L picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-0726K7L
Brief Description
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-0726K7L.pdf
Availability of RC0201FR-0726K7L
QUANTITY
RC0201FR-0726K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-0726K7L
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-0726K7L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package1
SeriesRC
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-0726K7L
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-0726K7L Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-0726K7L Details Description
Related parts for RC0201FR-0726K7L
CBL RIBN 64COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 15.9VC SMB datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
SENSOR PROX PNP 4.2MM 12-24VDC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
15POS F FILT P/C 370PF 4-40 datasheet.pdf