Yageo RC0201FR-07383RL
RC0201FR-07383RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-07383RL
Brief Description
RES SMD 383 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-07383RL.pdf
Availability of RC0201FR-07383RL
QUANTITY
RC0201FR-07383RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-07383RL
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-07383RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package1
SeriesRC
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)383
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-07383RL
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-07383RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-07383RL Details Description
Related parts for RC0201FR-07383RL
FIXED IND 82UH 235MA 5.07 OHM TH datasheet.pdf
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 32K 40DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC UP-PROG CLK MULTIPLIER 36QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.5VOUT 50W datasheet.pdf
IC POE PSE PORT CTLR QUAD 40QFN datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
5MM POWER KEY 3P HDR ASSY YELL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf