Yageo RC0201FR-0740K2L
RC0201FR-0740K2L picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-0740K2L
Brief Description
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-0740K2L.pdf
Availability of RC0201FR-0740K2L
QUANTITY
RC0201FR-0740K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-0740K2L
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-0740K2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-0740K2L
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-0740K2L Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-0740K2L Details Description
Related parts for RC0201FR-0740K2L
IC OTP 4MBIT 90NS 32DIP datasheet.pdf
IC VOLT MON TRPL EEPROM 14-TSSOP datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV 15V TO220 datasheet.pdf
IC BUFFER LO 20-TQFN datasheet.pdf
IC TXRX BUS 3BIT REG 28-PLCC datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 12A I2PAK datasheet.pdf
FUSE AUTO 10A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf
CONN EUROBLOCK 23POS 5MM BLK datasheet.pdf
IC FPGA 194 I/O 484FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 45MA 13 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 135MA 11.4 OHM datasheet.pdf
KIT EVAL FOR HH 418MHZ XMITTER datasheet.pdf