Yageo RC0201FR-07442KL
RC0201FR-07442KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-07442KL
Brief Description
RES SMD 442K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-07442KL.pdf
Availability of RC0201FR-07442KL
QUANTITY
RC0201FR-07442KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-07442KL
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-07442KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)442k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-07442KL
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-07442KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-07442KL Details Description
Related parts for RC0201FR-07442KL
MODULE POWER ENTRY FLANGE SW 6A datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 220K OHM 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 15PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
RES SMD 60.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V 10% BX 1805 datasheet.pdf
SINGLE M12 SHORT PW 2M NPN NC datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf