Yageo RC0201FR-0756RL
RC0201FR-0756RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-0756RL
Brief Description
RES SMD 56 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-0756RL.pdf
Availability of RC0201FR-0756RL
QUANTITY
RC0201FR-0756RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-0756RL
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-0756RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-0756RL
Related LinksRC0201F, RC0201FR-0756RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-0756RL Details Description
Related parts for RC0201FR-0756RL
TRIMMER 10K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
SWITCH MAGNET SPST 3/8"DIA 2PCS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC SMA datasheet.pdf
CONN CONTACT PIN 24AWG GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 5W T18 datasheet.pdf