Yageo RC0201FR-075K1L
RC0201FR-075K1L picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-075K1L
Brief Description
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-075K1L.pdf
Availability of RC0201FR-075K1L
QUANTITY
RC0201FR-075K1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-075K1L
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-075K1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-075K1L
Related LinksRC0201F, RC0201FR-075K1L Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-075K1L Details Description
Related parts for RC0201FR-075K1L
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 28TQFN datasheet.pdf
IC LCD CTRLR 144TFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 250 OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 1W DO216 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 1.5A 3PICOSTAR datasheet.pdf