Yageo RC0201FR-07604RL
RC0201FR-07604RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-07604RL
Brief Description
RES SMD 604 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-07604RL.pdf
Availability of RC0201FR-07604RL
QUANTITY
RC0201FR-07604RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-07604RL
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-07604RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package10,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-07604RL
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-07604RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-07604RL Details Description
Related parts for RC0201FR-07604RL
CONN HEADR R/A LO-PRO 10POS GOLD datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 3.3/5V 8-SOIC datasheet.pdf
RES 118 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE 40POS datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf