Yageo RC0201FR-0776K8L
RC0201FR-0776K8L picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-0776K8L
Brief Description
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-0776K8L.pdf
Availability of RC0201FR-0776K8L
QUANTITY
RC0201FR-0776K8L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-0776K8L
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-0776K8L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-0776K8L
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-0776K8L Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-0776K8L Details Description
Related parts for RC0201FR-0776K8L
XFRMR SEMI-TORO 3VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 18PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V/1.8V 0.6A 20USMD datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS 600W 200V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 47.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE PLUG 5POLE datasheet.pdf
RES 7K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
GAUGE PIECE D2 25A 500V FOR E27 datasheet.pdf