Yageo RC0201FR-07976RL
RC0201FR-07976RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-07976RL
Brief Description
RES SMD 976 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-07976RL.pdf
Availability of RC0201FR-07976RL
QUANTITY
RC0201FR-07976RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-07976RL
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-07976RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-07976RL
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-07976RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-07976RL Details Description
Related parts for RC0201FR-07976RL
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED M5 datasheet.pdf
SENSOR PRES 160MBAR DIFF 5V DIP datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-220/TO-247 5POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 7.5UH 1.08A 115 MOHM datasheet.pdf