Yageo RC0201FR-079K09L
RC0201FR-079K09L picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-079K09L
Brief Description
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-079K09L.pdf
Availability of RC0201FR-079K09L
QUANTITY
RC0201FR-079K09L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-079K09L
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-079K09L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-079K09L
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-079K09L Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-079K09L Details Description
Related parts for RC0201FR-079K09L
DIODE ZENER 5.1V 5W T18 datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 100MA NO 4-SOP TR datasheet.pdf
CONN TERM BLK ZPE 6-2 datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 32K FLASH 68-PLCC datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY PG16 datasheet.pdf
RES SMD 43.2KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 33 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 476 I/O 1020BGA datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf