Yageo RC0201JR-07240RL
RC0201JR-07240RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201JR-07240RL
Brief Description
RES SMD 240 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201JR-07240RL.pdf
Availability of RC0201JR-07240RL
QUANTITY
RC0201JR-07240RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201JR-07240RL
Internal Part NumberEIS-RC0201JR-07240RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201JR-07240RL
Related LinksRC0201JR, RC0201JR-07240RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201JR-07240RL Details Description
Related parts for RC0201JR-07240RL
CONN SOCKET 22-28AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
OSC BLNK 3.2X5 SMD 100 OR 50 PPM datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 500 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY 5.5X2.5MM M/F 8' datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V 20% X6S 1210 datasheet.pdf