Yageo RC0201JR-07330KL
RC0201JR-07330KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201JR-07330KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 330K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201JR-07330KL.pdf
Availability of RC0201JR-07330KL
QUANTITY
RC0201JR-07330KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201JR-07330KL
Internal Part NumberEIS-RC0201JR-07330KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)330k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201JR-07330KL
Related LinksRC0201JR, RC0201JR-07330KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201JR-07330KL Details Description
Related parts for RC0201JR-07330KL
CONN HEADER 12POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 47K OHM 5% datasheet.pdf
IC CLOCK MULT 2KHZ-150MHZ 36VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
BLT 5.08/10/180LR SN OR datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 6.8K OHM 10% 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 117MA 7.45 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
ROUTER HSPA WI-FI UK ACCY KIT datasheet.pdf
JT 8C 8#16 PIN PLUG datasheet.pdf
22UF 200V 10X20 datasheet.pdf