Yageo RC0201JR-0747KL
RC0201JR-0747KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201JR-0747KL
Brief Description
RES SMD 47K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201JR-0747KL.pdf
Availability of RC0201JR-0747KL
QUANTITY
RC0201JR-0747KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201JR-0747KL
Internal Part NumberEIS-RC0201JR-0747KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)