Yageo RC0201JR-074K7L
RC0201JR-074K7L picture photo
Mfg. Part Number
RC0201JR-074K7L
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201JR-074K7L.pdf
Availability of RC0201JR-074K7L
QUANTITY
RC0201JR-074K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201JR-074K7L
Internal Part NumberEIS-RC0201JR-074K7L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201JR-074K7L
Related LinksRC0201J, RC0201JR-074K7L Datasheet, Yageo Distributor
RC0201JR-074K7L Details Description
Related parts for RC0201JR-074K7L
EDGECARD 182POS .050 SMD W/POSTS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 40A TO-220 datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 165W TO220 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 10UF 35V X5R 1210 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 4.5KW 200V datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 8pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 90POS datasheet.pdf
MOD IR RCVR 38KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf