Yageo RC0201JR-07820RL
RC0201JR-07820RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0201JR-07820RL
Brief Description
RES SMD 820 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201JR-07820RL.pdf
Availability of RC0201JR-07820RL
QUANTITY
RC0201JR-07820RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201JR-07820RL
Internal Part NumberEIS-RC0201JR-07820RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201JR-07820RL
Related LinksRC0201JR, RC0201JR-07820RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0201JR-07820RL Details Description
Related parts for RC0201JR-07820RL
SPACER MOUNTS LED T-1 3/4 .140" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 24BIT 56-SSOP datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF JR16 10MM datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
RES 806 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 48VOUT 50W datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1/2-48" CLEAR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 320MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf