Yageo RC0402FR-07102RL
RC0402FR-07102RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07102RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 102 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07102RL.pdf
Availability of RC0402FR-07102RL
QUANTITY
RC0402FR-07102RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07102RL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07102RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07102RL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07102RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07102RL Details Description
Related parts for RC0402FR-07102RL
CABLE FLAT FLEX 15POS 0.5MM 2" datasheet.pdf