Yageo RC0402FR-07107RL
RC0402FR-07107RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07107RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 107 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07107RL.pdf
Availability of RC0402FR-07107RL
QUANTITY
RC0402FR-07107RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07107RL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07107RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07107RL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07107RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07107RL Details Description
Related parts for RC0402FR-07107RL
IC CTRLR LCD BACK LT INV 20SSOP datasheet.pdf
CBL RIBN 64COND 0.050 BLACK 10' datasheet.pdf
DBL WRAP STEEL TY 5/8"SH datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
AMR SWITCH SENSOR datasheet.pdf
EVAL BRD FOR CS5480 3-CH IC datasheet.pdf
RES 200 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
WINCE RT TAG COUNT UPGRD (4K) datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf