Yageo RC0402FR-0710RP
RC0402FR-0710RP picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-0710RP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-0710RP.pdf
Availability of RC0402FR-0710RP
QUANTITY
RC0402FR-0710RP Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-0710RP
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-0710RP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Total Lead Free Thick Film Resistors
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC-P Lead Free
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-0710RP
Related LinksRC0402F, RC0402FR-0710RP Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-0710RP Details Description
Related parts for RC0402FR-0710RP
IC REG LDO 2.8V 0.25A SOT223-6 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY 2POS VERT TIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 2910 datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
PCB TRANS CONN, 0.100"" datasheet.pdf
BOX S STEEL 12.05"L X 12.05"W datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf