Yageo RC0402FR-0710RP
RC0402FR-0710RP picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-0710RP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-0710RP.pdf
Availability of RC0402FR-0710RP
QUANTITY
RC0402FR-0710RP Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-0710RP
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-0710RP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Total Lead Free Thick Film Resistors
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC-P Lead Free
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-0710RP
Related LinksRC0402F, RC0402FR-0710RP Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-0710RP Details Description
Related parts for RC0402FR-0710RP
CAP THIN FILM 9.1PF 100V 1210 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 32TSOP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER datasheet.pdf
STOP WEDGE SS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 34 I/O 48QFN datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 62POS datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 70MA 16.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 22POS THRUHL datasheet.pdf