Yageo RC0402FR-07124RL
RC0402FR-07124RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07124RL
Brief Description
RES SMD 124 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07124RL.pdf
Availability of RC0402FR-07124RL
QUANTITY
RC0402FR-07124RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07124RL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07124RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07124RL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07124RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07124RL Details Description
Related parts for RC0402FR-07124RL
IC OUT COMPARATR NANOPWR SOT23-5 datasheet.pdf
RES 400 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
SOFTWARE CW STD SUITE PERP FLOAT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC PLAD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf