Yageo RC0402FR-07124RL
RC0402FR-07124RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07124RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 124 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07124RL.pdf
Availability of RC0402FR-07124RL
QUANTITY
RC0402FR-07124RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07124RL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07124RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07124RL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07124RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07124RL Details Description
Related parts for RC0402FR-07124RL
CONN HEADER .100 SINGL R/A 21POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 50VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
COVERPLATE ASSY 3113/3117 SER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 3" WH datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf