Yageo RC0402FR-07137KL
RC0402FR-07137KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07137KL
Brief Description
RES SMD 137K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07137KL.pdf
Availability of RC0402FR-07137KL
QUANTITY
RC0402FR-07137KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07137KL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07137KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07137KL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07137KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07137KL Details Description
Related parts for RC0402FR-07137KL
CONN HEADER 16POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
RES 360K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
KIT ESD T1/E1 - ITU-T datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC 214AB datasheet.pdf
XBEE PRO ZNET 2.5 SER2 50MW U.FL datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-R/A FMAL 5POS 1M datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
FRONT PLUNGER STRIKER datasheet.pdf
CONN HDR 84POS 2MM T/H datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf