Yageo RC0402FR-07140RL
RC0402FR-07140RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07140RL
Brief Description
RES SMD 140 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07140RL.pdf
Availability of RC0402FR-07140RL
QUANTITY
RC0402FR-07140RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07140RL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07140RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07140RL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07140RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07140RL Details Description
Related parts for RC0402FR-07140RL
RESISTR KIT 22K-470K 1/8W 330PCS datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 64POS .100 15AU datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
IC FPGA 77 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
8368-3 ANVIL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMPM 50OHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 5% 300W datasheet.pdf