Yageo RC0402FR-0715K4L
RC0402FR-0715K4L picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-0715K4L
Brief Description
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-0715K4L.pdf
Availability of RC0402FR-0715K4L
QUANTITY
RC0402FR-0715K4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-0715K4L
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-0715K4L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-0715K4L
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-0715K4L Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-0715K4L Details Description
Related parts for RC0402FR-0715K4L
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMB datasheet.pdf
ACCELEROMETER 3AXIS DGTL 14-LGA datasheet.pdf
RES 33K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RF AMP SIGE 100MHZ-2.5GHZ 6MLPD datasheet.pdf
RES 98.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
KIT EVAL DISCOVERY STM32L0 SER datasheet.pdf
OSC XO 32.7680MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf