Yageo RC0402FR-07162KL
RC0402FR-07162KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07162KL
Brief Description
RES SMD 162K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07162KL.pdf
Availability of RC0402FR-07162KL
QUANTITY
RC0402FR-07162KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07162KL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07162KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07162KL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07162KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07162KL Details Description
Related parts for RC0402FR-07162KL
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
RFID M-RANGE RDR RS232 13.56MHZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DSUB 9 F CRIMP CAD datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
LED YELLOW DIFFUSED 1206 SMD datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 49.9 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES 199.6K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf