Yageo RC0402FR-0716KL
RC0402FR-0716KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-0716KL
Brief Description
RES SMD 16K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-0716KL.pdf
Availability of RC0402FR-0716KL
QUANTITY
RC0402FR-0716KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-0716KL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-0716KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-0716KL
Related LinksRC0402F, RC0402FR-0716KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-0716KL Details Description
Related parts for RC0402FR-0716KL
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADDRESS DVR 1-4BIT 56SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 342VWM 548VC AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 104MHZ 8SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf