Yageo RC0402FR-0718R2L
RC0402FR-0718R2L picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-0718R2L
Brief Description
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-0718R2L.pdf
Availability of RC0402FR-0718R2L
QUANTITY
RC0402FR-0718R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-0718R2L
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-0718R2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-0718R2L
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-0718R2L Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-0718R2L Details Description
Related parts for RC0402FR-0718R2L
CONN HEADER 66POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
BERGSTIK HEADER STR datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES 988K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 3POS PIN datasheet.pdf
ECAM DROP SCAPC ONE END 400' datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F SLVR datasheet.pdf
CAP FILM 160NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf