Yageo RC0402FR-071K69L
RC0402FR-071K69L picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-071K69L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-071K69L.pdf
Availability of RC0402FR-071K69L
QUANTITY
RC0402FR-071K69L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-071K69L
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-071K69L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-071K69L
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-071K69L Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-071K69L Details Description
Related parts for RC0402FR-071K69L
VARISTOR 283V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
IC RS485 TRANSCEIVER 3.3V 8-DIP datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
AIR DAM KIT 24" datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 437K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.243 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 210 OHM 1% 10W datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 10" 4S FIN datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 1/2" datasheet.pdf