Yageo RC0402FR-071K91L
RC0402FR-071K91L picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-071K91L
Brief Description
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-071K91L.pdf
Availability of RC0402FR-071K91L
QUANTITY
RC0402FR-071K91L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-071K91L
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-071K91L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-071K91L
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-071K91L Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-071K91L Details Description
Related parts for RC0402FR-071K91L
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT223 datasheet.pdf
CONN HOUSING 32POS .100 POL DUAL datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.226 OHM 1% 10W datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK REST MNT 10MM datasheet.pdf