Yageo RC0402FR-07215KL
RC0402FR-07215KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07215KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 215K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07215KL.pdf
Availability of RC0402FR-07215KL
QUANTITY
RC0402FR-07215KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07215KL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07215KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07215KL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07215KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07215KL Details Description
Related parts for RC0402FR-07215KL
IC COUNTR/DIVIDR DECADE 16-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 5A 8-SOIC datasheet.pdf
JFET N-CH 20V 0.1W TO-92S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.8MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf