Yageo RC0402FR-0721KL
RC0402FR-0721KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-0721KL
Brief Description
RES SMD 21K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-0721KL.pdf
Availability of RC0402FR-0721KL
QUANTITY
RC0402FR-0721KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-0721KL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-0721KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-0721KL
Related LinksRC0402F, RC0402FR-0721KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-0721KL Details Description
Related parts for RC0402FR-0721KL
IC OPAMP LOG 1.4MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
LOOP WHITE 5/8" X 50YD X 0.12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf