Yageo RC0402FR-07232RL
RC0402FR-07232RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07232RL
Brief Description
RES SMD 232 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07232RL.pdf
Availability of RC0402FR-07232RL
QUANTITY
RC0402FR-07232RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07232RL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07232RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)232
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07232RL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07232RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07232RL Details Description
Related parts for RC0402FR-07232RL
IC FILTER 5TH-ORD LOWPASS 8MSOP datasheet.pdf
KWIK STRAP BLACK 1/2 X 6" datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A DPAK datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC MELF datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
BEARING datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX4M datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC OCXO 13.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf
CABLE ETHERNET 61M datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf